środa, 11 stycznia 2012

Co by tu napisać?

Zastanawiam się nie raz
 kończy się na tym, że  wpiszę 3 znaki i sądzę że wystarczy.
Powstaje emot często uśmiechnięty.

Czasem mam wrażenie, że ich niejako nadużywam..
I dla mnie znaczą one tyle: Ty wiesz, że odwiedzam Twojego bloga,
Ale nie mogę dzś się rozpisywać, (nie wiem co napisać:P)
Ja lubię takie komentarze.
Za wszystkie serdecznie dziękuję i proszę o więcej.
Ponożej filmik, który jakoś kojarzy mi się z emotami:
Dodam tylko, że swego czasu mieszkałam w tym akademiku:)

 ŹRÓDŁO: http://www.youtube.com/watch?v=x2fzFYBuGbQ


Dla wytrwałych poniższa notatka z WIKIPEDII o emotach:))

Emotikon lub emotikona (ang. emoticon), uśmieszek (smile, smiley), buźka – złożony ze znaków tekstowych (ASCII) wyraz nastroju, używany przez użytkowników Internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny ludzki grymas twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara, w licznych wariantach. Niektóre programy służące do komunikacji automatycznie zmieniają emotikony na ich graficzny odpowiednik.
Słowo to powstało z połączenia angielskich słów emotion oraz console, co oznacza emocje wyrażane za pomocą konsoli. Innym wyjaśnieniem jest połączenie emotion i icon, jednak nim zaczęto używać bitmap jako ich substytutu były tylko ciągiem znaków. Obecnie często rozszerza się ideę emotikonów wprowadzając grafiki reprezentujące przedmioty i czynności a nie emocje. Według pierwszego wyjaśnienia polska forma powinna brzmieć emotikon, a według drugiego emotikona. Właśnie dlatego to słowo jest używane zamiennie w formie żeńskiej i męskiej.
Emotikony z 1881 roku z magazynu Puck
 
Znaczek :-) został użyty po raz pierwszy 19 września 1982 o godz.11.44[1] przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University [2], jednak sam pomysł typograficznych emotikon złożonych ze znaków przestankowych pojawił się po raz pierwszy 30 marca 1881 w satyrycznym magazynie Puck[3].

Przykładowe emotikony


Większość emotikonów posiada warianty z "noskami" i bez. Na przykład emotikon ":-)" (z "noskiem") jest równoważny ":)" (bez noska). Ze względu na szybkość pisania, częściej spotyka się emotikony bez "nosków". Podobnie sytuacja ma się z języczkami, które występują nawet w kilku odmianach ("=","-", a także rzadko spotykany wężyk "=-"). Różnica polega na tym, że język zmienia znaczenie. Trudno jest powiedzieć, w jaki sposób; nie istnieją na to żadne szablony. Dwukropek jest też nieraz zastępowany przez znak równości, średnik lub literę "x", np. zamiast ":)", ":/" można napisać "=)", "=/", ";)", ";/" lub "x)", "x/". Często też, zamiast nawiasów okrągłych, używa się nawiasów kwadratowych. W niektórych wariantach emotikonów dwukropek występuje z prawej strony.
 • :) uśmiech
 • ;) uśmiech z przymrużeniem oka
 • :( smutek, zmartwienie
 • ;( płacz
 • :P pokazanie języka
 • :D szeroki uśmiech
 • :* pocałunek
 • :O zdziwienie
 • :/ grymas niezdecydowania/zniesmaczenia, sceptycyzm

Mangowe emotikony

Obecnie popularne są także ikony wywodzące się z mangowej stylizacji. Osoby znające pewne schematy mangowego stylu rysowania bez trudu rozpoznają mimikę prezentowaną przez ten rodzaj emotek. Tych emotikon nie trzeba "obracać" o 90°, by odczytać wyraz ich twarzy. Tak jak zwykłe emotki charakteryzują się dowolnością dołączania "nosków", tak te – "buziek", wprowadzanych przez podkreślniki.

Przykłady

 • ^^, ^_^ – uśmiech, radość, duma
 • O_O, o_O, O_o – szok, zdumienie, sceptycyzm
 • -.-, -_- – obojętność, niezadowolenie, irytacja

Przypisy

 1. Dziennik Polska-Europa-Świat, 20.09.2007, str.32
 2. Carnegie Mellon's Smiley :-) Emoticon Celebrates 25th Anniversary Sept. 19 (ang.). Carnergie Mellon University, 12-09-2007. [dostęp 28-08-2011].
 3. Ambrose Bierce (1909–1912). ""For Brevity and Clarity""


Pozdrawiam wtrwałych, Mariola:)

4 komentarze:

 1. wow co za notka :) dzięki za udział w moim candy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. no pięknie:).
  Dziękuję za udział w zabawie u mnie, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też uwielbiam emotikony - :)wręcz bez nich komentarz jest taki obojętny.
  A tak przy okazji jeśli masz chęć zapraszam do mnie na rozdawajkę: http://pesymistka13.blogspot.com/2012/01/pierwsza-rozdawajka-u-pesymistki.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow, świetny ten filmik, ale ci ludzie musieli się zsynchronizować!

  OdpowiedzUsuń

Miło, że masz chęć skomentować